ARCHIWUM 2022-2023 - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH
W INOWROCŁAWIU
im. gen. Władysława Sikorskiego
- organ prowadzący: Powiat Inowrocławski
Przejdź do treści

ARCHIWUM 2022-2023

O SZKOLE
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 
Podobnie jak w innych szkołach całej Polski, w inowrocławskiej "Budowlance", odbyła się dzisiaj uroczystość zakończenia zajęć edukacyjnych w roku szkolnym 2022/2023. Swoją obecnością zaszczycili nas reprezentujący Starostę inowrocławskiego Wiesławę Pawłowską, Pan Henryk Procek, przewodniczący Komisji  Edukacji, Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki, właściciel firmy Gesal pan Eugeniusz Skoczyński oraz przedstawicielka Rady Rodziców pani Wioletta Rosa. Dyrektor szkoły pan Marcin Kuls oraz wicedyrektor pani Izabela Kwiatkowska wręczyli świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody trzydzieściorgu uczniom Technikum oraz Branżowej szkoły I stopnia. Nagrody otrzymali również uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen powyżej średniej 4,4 oraz uczniowie, którzy podczas tego roku szkolnego zdobywali wysokie lokaty w różnych konkursach szkolnych i pozaszkolnych oraz w zawodach sportowych. Właściciel firmy P.W. Gesal pan Eugeniusz Skoczyński przekazał nagrody pieniężne uczniom Branżowej Szkoły I stopnia za wysoką frekwencję oraz wzorową postawę podczas praktyk. Dyrektor szkoły, w imieniu swoim oraz całego grona pedagogicznego, życzył uczniom, wszystkim pracownikom Zespołu Szkół Budowlanych, jak i zaproszonym gościom, bezpiecznego wypoczynku i wspaniałych wakacyjnych wrażeń.
 
WSPÓLNIE CZYTAMY W "BUDOWLANCE"
Społeczność ZSB, w otoczeniu przyszkolnej zieleni, spotkała się na czytaniu książek. Wszyscy chętnie włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Celem przedsięwzięcia było pokazanie, że czytać można w każdym miejscu, w każdym towarzystwie i jest to przyjemnością oraz sposobem na spędzenie wolnego czasu. Pogoda dopisała, uczestnicy również. Budowlanka po raz pierwszy wzięła udział w tej inicjatywie w 2018 r. Za rok znów się spotkamy!
POWIATOWE DYKTANDO ORTOGRAFICZNE W "BUDOWLANCE"
5 czerwca 2023 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Inowrocławiu odbyło się Powiatowe Dyktando Ortograficzne pod Honorowym Patronatem Starosty Inowrocławskiego, pani Wiesławy Pawłowskiej. Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów Roku Generała Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim. Treść dyktanda była związana z życiem i działalnością generała Sikorskiego na Kujawach. Do zmagań ortograficznych przystąpili uczniowie szkół podstawowych (kl. VII-VIII) oraz młodzież ZSB (kl. I-II technikum). Mamy nadzieję, że udział w dyktandzie pozwolił młodzieży sprawdzić i utrwalić znajomość zasad zapisu oraz przyczynił się do poszerzenia wiedzy na temat generała Władysława Sikorskiego, Patrona ZSB w Inowrocławiu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a opiekunom za przygotowanie uczniów do dyktanda.
POŻEGNANIE ABITURIENTÓW
28 kwietnia br. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas maturalnych. Ze wzruszeniem żegnaliśmy absolwentów „Budowlanki”, których na pewno wspominać będziemy jeszcze długo. Uroczystość była niezwykle wzruszająca, pełna wspomnień i ogromnych emocji. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć wszystkim tegorocznym maturzystom wytrwałości w realizacji planów i powodzenia. Przed Wami egzamin maturalny! Życzymy Wam połamania piór!
„Bo zwyciężać mogą ci, którzy wierzą, że mogą” – Wergiliusz
GALA FINAŁOWA II OGOLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O PROCESIE INWESTYCYJNO-BUDOWLANYM W STALOWEJ WOLI
Zespół Szkół Budowlanych w Inowrocławiu po raz pierwszy wziął udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Procesie Inwestycyjno-Budowlanym. Finał wspomnianej olimpiady odbył się 26.04.2023 roku w Stalowej Woli. Naszą szkołę reprezentowali, finalistka Nikola Szwemin uczennica klasy 3 w zawodzie technik budownictwa oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych, opiekun merytoryczny uczennicy mgr inż. Karol Marcysiak. Wiedza, którą musieli osiągnąć uczestnicy, aby dotrzeć do finału znacząco wykraczała poza program szkolny. Gala finałowa była okazją do promocji Zespołu Szkół Budowlanych w Inowrocławiu oraz wymiany doświadczeń z nauczycielami przedmiotów zawodowych z różnych szkół z całej Polski. Uczennica Nikola Szwemin godnie reprezentowała Zespół Szkół Budowlanych. Miała też okazję wypowiedzieć się do lokalnych mediów.
Linki : https://leliwa.pl/stalowa-wola-za-nami-final-olimpiady...
Wyjazd do Stalowej Woli wymagał pokonania ponad 1000 km w obie strony. W tym miejscu należy podziękować Radzie Rodziców oraz ojcu uczennicy, Panu Łukaszowi Szwemin, który zawiózł uczestników na finał.
TRENING PRZED EGZAMINEM
Uczniowie Inowroclawskiej Budowlanki intensywnie trenują by na egzaminie zawodowym osiągnąć sukces. Tym razem uczniowie zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej udali się do Torunia. W Zespole Szkół Inżynierii Środowiska montowali grzejnik, panele fotowoltaiczne oraz instalacje ciepłej wody użytkowej. Zadowoleni ze swojej pracy i jej efektów wrócili do Inowrocławia.
DZIEŃ ZIEMI W „BUDOWLANCE” – WIOSENNE SPRZĄTANIE NOTECI 2023
22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, którego celem było uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest dbanie o ekosystem na naszej planecie. Uczniowie ZSB z klas: I (b, c, d), II (a, b), III (a, c) i IV (d) wraz z opiekunami: p. A. Szymańską, p. J. Dybicz, p. J. Skrzypińską i p. S. Lewartowską wzięli udział w VII edycji akcji pod nazwą „Wiosenne Sprzątanie Noteci”, zorganizowanej przez Przystań Kajakowo-Żeglarską ZHR w Mątwach. Celem inicjatywy było oczyszczenie brzegów rzeki oraz usunięcie odpadów z nurtu Noteci. Sprzątanie rozpoczęło się o godz. 10.00, następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w spotkaniu integracyjnym, malowaniu muralu, grach i konkursach ekologicznych.
Serdecznie dziękujemy młodzieży za tak liczne przybycie i aktywny udział w spotkaniu.
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Miło nam poinformować, że Budowlanka w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymała dotację na zakup książek i wyposażenia do biblioteki szkolnej oraz na popularyzację czytelnictwa.  18 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie informacyjne dla beneficjentów Programu i reprezentantów organów prowadzących szkoły z gmin powiatu inowrocławskiego, poprowadziły je  przedstawicielki Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Panie Alina Nejman i Agnieszka Ruczkowska.
POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY
W ramach obchodów, upamiętniających 100. rocznicę osiedlenia się Władysława Sikorskiego na Kujawach, 21 kwietnia br. w ZSB odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny pod Patronatem Starosty Inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej: „Życie i działalność gen. Władysława Sikorskiego”. Przedsięwzięcie zgromadziło w murach naszej szkoły uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Młodzież zmierzyła się z testami konkursowymi w dwóch wersjach – odpowiednio dla szkół podstawowych (klas siódmych i ósmych) oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Dziękujemy wszystkim za udział. O wynikach poinformujemy w niedalekiej przyszłości.
SZKOLENIE BRANŻOWE Z FIRMĄ KUBALA
Po raz pierwszy gościliśmy w Naszej szkole przedstawicieli firmy KUBALA. Szkolenie dotyczyło szczegółowej charakterystyki oraz zastosowania najnowocześniejszych narzędzi budowlanych. Grupa uczniów aktywnie uczestniczyła w szkoleniu oraz została nagrodzona gadżetami firmy KUBALA.
SUKCESY PLASTYCZNE JUSTYNY I ZUZANNY
W związku z przypadającą w bieżącym roku 100. rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej oraz wyborem poetki i noblistki przez Senat RP na jedną z patronek tego roku, Biblioteka Miejska w Inowrocławiu zorganizowała konkurs plastyczny pt. Kolaż z Szymborską.
Miło nam poinformować, że uczennice klasy Id, kształcące się w zawodzie technik renowacji elementów architektury, zostały laureatkami wspomnianego konkursu. Justyna Konwerska zdobyła pierwsze miejsce w kategorii powyżej 15 r.ż, a Zuzanna Klejszmit drugie miejsce w kategorii do 15 r.ż.
Uczennice „Budowlanki” wykonały swoje prace w technice kolażu, inspirowanego życiem i twórczością Wisławy Szymborskiej. Wystawę pokonkursową można obejrzeć do 15 kwietnia w Saloniku Literacko-Artystycznym. Serdeczne gratulacje!
SPOTKANIE Z KUJAWSKO-POMORSKIM KURATOREM OŚWIATY
29 marca 2023 r. w Bydgoszczy odbyło się spotkanie Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, pana Marka Gralika, z dyrektorami szkół oraz nauczycielami wyróżnionymi w konkursie MEN ,,Zawodowiec Roku 2022”. Wśród zaproszonych gości byli: Dyrektor ZSB w Inowrocławiu - pan Marcin Kuls, nauczycielka przedmiotów budowlanych – pani Joanna Wiśniewska, nauczycielka w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - pani Justyna Dybicz. Kurator Oświaty wręczył Listy Gratulacyjne obu wyróżnionym paniom, podkreślił ich znaczące osiągnięcia w pracy z uczniami inowrocławskiej „Budowlanki” oraz przekazał drobne upominki. Ponadto podczas spotkania z wizytatorami dyskutowane były kwestie związane z: organizacją kształcenia praktycznego młodzieży, współpracą szkół branżowych z pracodawcami, osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi w poszczególnych placówkach. Nauczycielkom „Budowlanki” jeszcze raz gratulujemy uzyskanych tytułów oraz życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.
DO TRZECH RAZY SZTUKA
 
Przedstawiamy drużynę z Inowroclawskiej Budowlanki, w składzie Kasia, Patrycja i Kacper. Przygotowali wiatrak na ogólnopolski konkurs Turniej Maszyn Wiatrowych pod okiem nauczyciela przedmiotów zawodowych Justyny Dybicz. W dniu 22.03.2023 będą testować wyprodukowany przez siebie model podczas eliminacji w Wejherowie. Dla przypomnienia jest to 3 wiatrak przygotowany na konkurs przez uczniów, w którym startują od 2020 roku.
ŚWIĘTO MATEMATYKI W BUDOWLANCE
Dnia 16 marca 2023 uczniowie naszej szkoły przystąpili do Międzynarodowego konkursu „Kangur Matematyczny” organizowanego przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i propagowanie matematyki wśród młodzieży. Jedenastu uczniów technikum zmagało się z zadaniami o różnym stopniu trudności, a na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 75 minut. Każdy otrzymał pamiątkowy brelok, natomiast wyniki poznamy w czerwcu. Trzymamy kciuki za naszą młodzież! 14.03.2023 obchodziliśmy również Dzień Liczby π w Budowlance. Z tej okazji zorganizowano wystawę prac uczniowskich na temat tej niezwykłej liczby. Gratulujemy młodzieży pomysłowości i kreatywności!
PODZIĘKOWANIA

DRZWI OTWARTE w Budowlance pod hasłem: "Budzimy wiosnę" oraz uroczystość zasadzenia "Dębu Sikorskiego" w ramach obchodów Roku gen. Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim są już za nami (16.03.2023). Ogromna grupa osób: nauczycieli, uczniów, pracowników szkoły poświęcając swój wolny czas i energię, pracowała nad ich zorganizowaniem. Mogę powiedzieć z całą stanowczością i wielką satysfakcją, że się udały. Świadczą o tym liczba odwiedzających (350 uczniów szkół podstawowych) oraz opinie licznych gości, którzy odwiedzili naszą szkołę. Ich wyrazy wdzięczności i zachwyt są dla nas największą nagrodą za wykonaną pracę.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy aktywnie pracowali nad zorganizowaniem tego dnia. W szczególności bardzo dziękuję całemu zespołowi nauczycieli za przygotowanie sal lekcyjnych, stanowisk zawodowych, za wystrój szkoły, za swoją aktywność, kreatywność i obecność. Podziękowania należą się również wspaniałym uczniom, którzy oprowadzali gości prezentując dorobek i działalność Budowlanki, ale także tym, którzy po zakończeniu uroczystości pomagali w sprzątaniu pomieszczeń. Bardzo dziękuję pracownikom administracji za profesjonalizm i otwartość, a pracownikom obsługi za włożony wysiłek i pracę, aby szkoła w tym dniu była czysta i wyglądała estetycznie. Pracodawcom i partnerom szkoły dziękuję za wsparcie i pokazanie atrakcyjności zawodów budowlanych (Szkółka Drzew i Krzewów Fryszkowscy Renata Fryszkowska-Madej, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, GROHE, Leroy Merlin, Centrum Doskonalenia Zawodowego Paweł Kiliański, „Eurotherm” Technika Grzewcza i Klimatyzacja Janusz Niewiadomski, P. W. „Gesal” Eugeniusz Skoczyński, P.W. „Rem–Dach” Ewa Musiał, P.H-U. ,,Witbud’’ Ireneusz Winiarski, „Magorex” R. Różański, M. Tomaszewski, Hufiec Pracy w Inowrocławiu, Zakład Ogólno-Budowlany Paweł Wiechecki, Bud-mat).
Przyznam, że zostało w nas dużo pozytywnych wrażeń i przekonanie, że tworzymy zespół, któremu zależy na dobru Szkoły. Dziękuję wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia i cieszę się, że wspólnie spędzony czas podtrzyma na długo znakomitą współpracę.

Dyrektor Szkoły – Marcin Kuls
DRZWI OTWARTE, CZYLI BUDZIMY WIOSNĘ W "BUDOWLANCE"

 
16 marca 2023 roku w ZSB odbyły się drzwi otwarte dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych z powiatu inowrocławskiego. Na przybyłych gości czekały liczne atrakcje, takie jak: malowanie portretu generała Władysława Sikorskiego – Patrona Zespołu Szkół Budowlanych, warsztaty z renowacji elementów architektury – wykonywanie odbitek wizerunku generała, warsztaty z architektury krajobrazu – kokedama, warsztaty z urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, samochód pokazowy firmy GROHE, warsztaty z geodezji oraz budownictwa. Ósmoklasiści mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej szkoły, porozmawiać z młodzieżą i nauczycielami „Budowlanki” na przygotowanej dla nich wyspie promocyjnej. Oprócz tego gospodarze drzwi otwartych przedstawili ofertę zajęć pozalekcyjnych i kół zainteresowań w szkole, a uczniowie klas ósmych wysłuchali wierszy o tematyce zawodowej, czyli twórczości młodzieży z koła „Verba”, uzyskali szczegółowe informacje na temat działalności literackiej oraz recytatorskiej koła, sukcesów młodzieży w konkursach zewnętrznych. Ponadto naszym gościom czas umilił występ zespołu „FEELDANCE”, który na dziedzińcu szkoły porwał wszystkich do Belgijki, a następnie prezentował inne tańce w sali gimnastycznej. Podczas organizacji drzwi otwartych nieocenione okazało się wsparcie przedsiębiorców, którzy zaprezentowali zakres swojej działalności i współpracy z ZSB. Szczególne podziękowania kierujemy do firm: Szkółka drzew i krzewów Fryszkowscy za ofiarowanie pięknego dębu z okazji obchodów Roku Generała Władysława Sikorskiego, Leroy Merlin w Inowrocławiu, Budmat, Zakład Ogólno-Budowlany Paweł Wiechecki, którego przedstawicielem jest absolwent naszej szkoły i Mistrz Polski w Turnieju Złota Kielnia – Wiktor Wiechecki, Przedsiębiorstwo wielobranżowe GESAL Eugeniusz Skoczyński, Hufiec Pracy w Inowrocławiu, Centrum Kształcenia Zawodowego Paweł Kiljański, Magorex R Różański i M. Tomaszewski, PHU Witbud Ireneusz Winiarski, GROHE, Eurotherm technika grzewcza i klimatyzacja, Rem-Dach Ewa Musiał. Drzwi otwarte w „Budowlance” cieszyły się dużym zainteresowaniem – odwiedziło nas około 350 uczniów szkół podstawowych. Dziękujemy za liczne przybycie!
 
UROCZYSTE POSADZENIE "DĘBU SIKORSKIEGO" PRZY ZSB W INOWROCŁAWIU

16 marca 2023 r. w Zespole Szkół Budowlanych w Inowrocławiu odbyła się uroczystość posadzenia dębu z okazji obchodów Roku Generała Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim. Pamiątkowe drzewo zostało zasadzone przez Starostę Powiatu Inowrocławskiego – panią Wiesławę Pawłowską oraz Dyrektora Szkoły – pana Marcina Kulsa, w obecności przybyłych gości. Podczas sadzenia „Dębu Sikorskiego” złożona w ziemi została butelka z listem, refleksyjnym przesłaniem dla kolejnych pokoleń oraz odsłonięta i uroczyście poświęcona tablica pamiątkowa. W trakcie spotkania nie zabrakło także okolicznościowych przemówień związanych tematycznie z 100. rocznicą osiedlenia się gen. Władysława Sikorskiego na Kujawach, wpisów do Kroniki Szkoły oraz rozdania nagród w konkursie „Zielona energia” pod Honorowym Patronatem Starosty Inowrocławskiego, w którym nagrodzeni zostali uczniowie szkół podstawowych. Zaproszeni goście wzięli również udział w malowaniu portretu Patrona Szkoły oraz mieli okazję obejrzeć pokaz tańca przygotowany przez uczniów „Budowlanki”. W sposób szczególny dziękujemy pani Renacie Fryszkowskiej-Madej za ofiarowanie pięknego dębu, który przez lata będzie rósł przy Zespole Szkół Budowlanych i godnie upamiętniał obchody Roku Generała Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim.
 
W BUDOWLANCE UCZĄ NAJLEPSI NAUCZYCIELE ZAWODU W POLSCE

W środę 14 marca 2023 roku w Warszawie odbyła się gala konkursu Zawodowiec Roku 2022 organizowanego z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki, Fundacji Rozwoju Systemów Edukacji  oraz KGHM Polska Miedź. Wyróżnienia odebrało 118 osób nagrodzonych, najlepszych nauczycieli z całej Polski w 52 dziedzinach. Z województwa kujawsko-pomorskiego nominowanych było 9 osób , w tym dwóch nauczycieli z Zespołu Szkół Budowlanych w Inowrocławiu. Pani Joanna Wiśniewska otrzymała tytuł Zawodowca Roku 2022 w dziedzinie ,,Prace wykończeniowe”, a Pani Justyna Dybicz I wyróżnienie w dziedzinie ,,Energetyka odnawialna”. Nagrody wręczała Pani wiceminister Marzena Machałek oraz Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot, a pierwsze gratulacje złożył Pan Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik.
Celem konkursu było wyłonienie i nagrodzenie najbardziej zaangażowanych nauczycieli szkół branżowych, techników, szkół policealnych oraz centrów kształcenia zawodowego. Do I edycji konkursu napłynęło 537 zgłoszeń.
ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI DEKARZ

Zespół Szkół Budowlanych w Inowrocławiu przystąpił do projektu Zawód Przyszłości Dekarz . Ambasadorem w naszej szkole będzie pan Ireneusz Winiarski.
SUKCES UCZENNICY „BUDOWLANKI”
Nikola Szwemin, bo o niej tu mowa, jest uczennicą klasy 3 w zawodzie technik budownictwa. Nikola została finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Procesie Inwestycyjno-Budowlanym. Organizatorem olimpiady jest Starosta Stalowowolski, zaś Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli – koordynatorem organizacyjnym. Patronat honorowy nad olimpiadą objęło 16 podmiotów, w tym Minister Edukacji i Nauki, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Wojewoda Podkarpacki, Polska Izba Inżynierów Budownictwa oraz Izby Okręgowe: Podkarpacka, Łódzka, Dolnośląska, Pomorska, Lubelska, Opolska oraz Politechniki: Świętokrzyska, Łódzka, Śląska w Gliwicach, Krakowska, Wrocławska. Olimpiada jest jedynym w kraju konkursem z zakresu zagadnień regulujących proces inwestycyjno – budowlany, dedykowanym uczniom szkół ponadpodstawowych o profilu budowlanym z terenu całego kraju. W Olimpiadzie udział wzięło 1 049 uczniów z całej Polski. Do finału zakwalifikowało się tylko 24 uczniów. Uczennica, już na tym etapie, jako finalistka została zwolnienia z postępowania kwalifikacyjnego na studia w Politechnice Lubelskiej i Politechnice Białostockiej. Finał odbędzie się w Stalowej Woli, w dniu 26 kwietnia 2023 roku. Opiekunem merytorycznym uczennicy Nikoli Szwemin jest nauczyciel przedmiotów zawodowych budowlanych, mgr inż. Karol Marcysiak. Organem prowadzącym szkołę jest Powiat Inowrocławski.
 
WIENERBERGER W BUDOWLANCE
 
 
  Uczniowie „ Budowlanki” , kształcący się w zawodzie technik budownictwa , uczestniczyli w szkoleniu  prowadzonym przez przedstawicieli firmy WIENERBERGER.  Firma Wienerberger jest obecna na rynku polskim od 1995 roku. Oferowane  przez firmę  systemy  Porotherm Profi i Porotherm Dryfix  stanowią rzadkie połączenie innowacyjnej technologii murowania i tradycyjnego, wielowiekowego produktu w nowoczesnym wydaniu – pustaka ceramicznego. Gwarantują one najwyższą jakości system murowania na sucho. Uczniowie w trakcie szkolenia zapoznali się  z  technologią i asortymentem firmy, mieli również możliwość uczestniczyć w pokazie murowania elementów ściennych w systemie DRYFIX. Budowlanka  po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebie rozwoju nowoczesnego kształcenia uczniów.
"TWOJA TWARZ BRZMI ZNAJOMO"
Grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami, miała okazję wziąć udział w nagraniu kolejnego odcinka programu rozrywkowego "Twoja Twarz brzmi znajomo", realizowanego przez stację POLSAT w Warszawie. Młodzież obserwowała pracę dźwiękowców, oświetleniowców, animatorów, kierowników planu zdjęciowego oraz występującym gwiazdom i mogła się przekonać, na czym polega "magia telewizji".
"DO GDAŃSKA W ŚWIAT SZTUKI"
21 lutego uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych im. gen. Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu wybrali się do Trójmiasta na wydarzenie kulturalne, jakim były dwie niezwykłe wystawy. Pierwsza z nich, zlokalizowana na terenie Targów Międzynarodowych Amber-Expo i zatytułowana Van Gogh Multi-Sensory Exhibition, w niecodzienny sposób prezentowała sztukę i życie holenderskiego mistrza postimpresjonizmu. Dzięki zastosowaniu zsynchronizowanej projekcji multimedialnej, uczniowie mogli dosłownie zanurzyć się w malarskich wizjach Vincenta van Gogha. Olbrzymią przestrzeń wyciemnionej sali zaaranżowano jako przestrzenną instalację filmową, a na wielu wielkoformatowych ekranach wyświetlane były, w symultanicznej chronologii, obrazy, rysunki i odręczne komentarze artysty. To wszystko silnie oddziaływało na wyobraźnię młodych odbiorców – uczniów „Budowlanki”.
Druga wystawa, zaprezentowana w Oddziale Sztuki Nowoczesnej w Gdańsku Oliwie, obejmowała całokształt twórczości polskiego malarza Wojciecha Fangora. Ten wspaniały artysta wiele lat swego życia spędził na emigracji, gdzie osiągnął ogromny sukces i jako jedyny (dotychczas) polski twórca, miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Spośród wielu wspaniałych prac malarskich w pamięci uczniów pozostaną sławne na całym świecie obrazy, które artysta nazwał „malarską przestrzenią pozytywną”, to one wpisują w szerszy kontekst nurtu sztuki współczesnej zwanej „Optical-art” (wielkoformatowe płótna o intensywnej barwie, z których zdają się wynurzać w kierunku widza płynne kształty, pozbawione konturów). Wycieczkę zorganizował Dawid Wawrzyniak przy pomocy opiekunów: Joanny Wiśniewskiej, Bożeny Szcześniak i Sławomira Dolińskiego.
POROZUMIENIE Z LEROY MERLIN
NA RZECZ WSPARCIA W KSZTAŁCENIU KADRY BRANŻY BUDOWLANEJ
 
 Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Inowrocławiu sukcesywnie pozyskuje nowych partnerów do współpracy. Wychodzi naprzeciw  potrzebom rynku pracy, jak również uczniom szkoły , stwarzając im nowe i nowoczesne perspektywy kształcenia.
W dniu 20 lutego 2023 roku nasza szkoła reprezentowana przez dyrektora Marcina Kulsa podpisała umowę o współpracy z Leroy Merlin. Firmę Leroy Merlin reprezentował  dyrektor sklepu  Wiesław Nadolny oraz pani Anna Cięgotura – kierownik działu serwisu i usług. W spotkaniu uczestniczyli także kierownik szkolenia praktycznego Beata Wiśniewska oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych Anna Marcysiak, która koordynowała całą inicjatywę.  
Umowa dotyczy długotrwałej współpracy z  siecią dystrybucji materiałów budowlanych Leroy Merlin. Rynek materiałów budowlanych i wykończeniowych nieustannie się rozwija, a dzięki tej firmie będziemy mieć możliwość uczestniczenia w profesjonalnych szkoleniach organizowanych przez sieć Leroy Merlin i producentów, którzy dostarczają swoje materiały. Uczniowie nasi odbywać będą praktyki miesięczne, uczestniczyć będą w akcjach promocyjnych, szkoleniach, pokazach . Sklep Leroy Merlin w Inowrocławiu będzie wspierał szkołę w podejmowanych wspólnych inicjatywach promujących zawody budowlane w środowisku lokalnym. Ideą zawartego porozumienia jest również kształtowanie u uczniów postaw przedsiębiorczości. Jako szkoła mamy nadzieję na uzyskanie wymiernych efektów działań w ramach współpracy.
WYJAZD DYDAKTYCZNY DO ZAKŁADU SILKA-XELLA W IŁAWIE
 
24.02.2023 r. uczniowie kształcący się w zawodzie technik budownictwa wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Zakładu Produkcyjnego SILKA -XELLA POLSKA S.A w Iławie. Celem wycieczki było zapoznanie się z procesem produkcji bloczków silikatowych SILKA, poznanie asortymentu produktów, ich cech technicznych  i sposobu  magazynowania. Elementy wapienno-piaskowe Silka stosowane są przede wszystkim do wznoszenia konstrukcji murowych w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i inwentarskim. Produkowane są z naturalnych surowców – piasku, wapna i wody. Przedstawiciele zakładu przeprowadzili dla naszej młodzieży szkolenie dotyczące nowoczesnej technologii murowania z bloczków SILKA TEMPO i YTONG JUMBO z użyciem mini żurawia MK 240,  co znacznie ułatwia i przyspiesza wzniesienie ścian oraz zmniejsza pracochłonność robót murowych. Bardzo dziękujemy kierownictwu Zakładu za umożliwienie bezpośredniego poznania całego procesu technologicznego związanego z produkcją  bloczków. Wyjazd zorganizował nauczyciel przedmiotów zawodowych mgr inż. Anna Marcysiak.
 
POLICJA W "BUDOWLANCE"
W piątek 24 lutego 2023r. gościliśmy policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu, którzy przeprowadzili zajęcia w klasach Ia i IIb na temat cyberprzemocy, odpowiedzialnego korzystania z Internetu, sposobów radzenia sobie z hejtem, a także na temat przestrzegania prawa i konsekwencji stosowania środków psychoaktywnych. Poruszona została także Procedura Niebieskiej Karty, która jest narzędziem służącym do przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Bardzo interesujące spotkanie dostarczyło młodzieży wielu informacji, jak postępować w przypadku, gdy ktoś stosuje wobec nas zachowania przemocowe, a także na temat zasad zachowania, które należy przestrzegać w życiu społecznym.
ROZMAWIAMY O SADZIE
 
„Sikorki” to nazwa dziesięcioosobowej grupy uczniów z trzeciej klasy, kształcących się w zawodzie technik architektury krajobrazu z Zespołu Szkół Budowlanych im. gen. Wł. Sikorskiego w Inowrocławiu, biorących udział w konkursie pod nazwą ”Tradycyjny sad”. Jest to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa. Celem założenia jest poznanie sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego mini sadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie. Uczniowie chętnie podjęli wyzwanie i mimo niesprzyjającej pogody ruszyli w teren. Zapraszamy do obejrzenia realizacji pierwszego etapu konkursu.
Więcej informacji : www.tradycyjnysad.pl/pomoce/
"BUDOWLANKA" WŚRÓD ŚNIEŻNYCH KLEGLI

30 stycznia 2023 r. rozpoczęliśmy ferie zimowe od skorzystania z zaproszenia przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GESAL Eugeniusz Skoczyński do udziału w cyklicznych Mistrzostwach pod nazwą: "GESAL wśród śnieżnych kręgli". Zespół Szkół Budowlanych w tym roku godnie reprezentowali: KRYSTIAN ŁAPINSKI i KRZYSZTOF PANNERT - uczniowie klasy I m Branżowej Szkoły I stopnia, a jednocześnie praktykanci, odbywający praktyczną naukę zawodu w firmie GESAL. Dziękujemy organizatorowi za uprzejmą atmosferę podczas sportowej rywalizacji oraz oryginalną oprawę całego przedsięwzięcia.
 

NOMINACJA DO KONKURSU „ZAWODOWIEC ROKU 2022”

 
Zakończył się nabór wniosków w konkursie „Zawodowiec Roku 2022”, organizowanym wspólnie przez MEiN, KGHM i FRSE. Zawodowiec Roku 2022 to tytuł, który został przyznany najlepszym nauczycielom kształcenia zawodowego, którzy są wzorem dla swoich uczniów oraz dla innych pedagogów.
 
Celem konkursu było nagrodzenie najlepszych nauczycieli kształcenia zawodowego, którzy z pasją i zaangażowaniem edukują przyszłą kadrę kompetentnych pracowników branżowych. Komisja konkursowa wyłoniła 118 nominowanych uczestników w 51 dziedzinach.
 
Wśród nich znalazły się Panie: Dybicz Justyna – nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Budowlanych im. gen. Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu w dziedzinie: Energetyka oraz Wiśniewska Joanna – nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Budowlanych im. gen. Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu w dziedzinie: Prace wykończeniowe.
 

PODSUMOWANIE SEMESTRU I
19 stycznia 2023 r. w ZSB odbył się apel podsumowujący I semestr nauki oraz osiągnięcia młodzieży. Dyrektor Szkoły, pan Marcin Kuls, pogratulował uczniom wysokich wyników nauczania, przedstawił liczną grupę stypendystów w ramach programu Prymus Zawodu Kujaw i Pomorza oraz wręczył uczniom nagrody za udział w wielu różnorodnych konkursach. Jesteśmy dumni z wszystkich sukcesów młodzieży, aktywnej pracy, podejmowanych działań oraz życzymy niesłabnącego zapału do nauki i rozwoju.
WICEMISTRZ POLSKI Z BUDOWLANKI

Na odbywających się w Poznaniu Międzynarodowych Targach BUDMA 2023 w dniach od 31 stycznia do 3 lutego, odbył się prestiżowy turniej budowlany dla uczniów szkół branżowych I stopnia, który objęty był patronatem Ministra Edukacji i Nauki.Do etapu centralnego zakwalifikował się uczeń klasy Im Kacper Szumlas. Po trzydniowych zmaganiach z części teoretycznej i praktycznej Kacper zdobył II miejsce w wykonywaniu prac murarsko – tynkarskich. Miał on do wykonania narożnik muru ściany trójwarstwowej w technologii Dryfix (murowanie na piankę) na pustakach Porotherm firmy Wienerberger, sponsora stanowiska dla murarzy, od której uczeń otrzymał również cenną nagrodę. Opiekunem ucznia była pani Joanna Wiśniewska.
WSPÓŁPRACA „BUDOWLANKI” Z FIRMĄ GROHE
Grohe to niemiecki producent artykułów sanitarnych do kuchni i łazienek. Jest jednym ze światowych liderów w swoich branżach, a w Polsce od 1995 r. siedziba firmy mieści się w Warszawie. Zespół Szkół Budowlanych im. gen. Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu współpracuje z Grohe od 2022 roku, kiedy uczniowie, kształcący się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, spróbowali swoich sił w eliminacjach konkursowych do Word Skills Poland (podczas Międzynarodowych Targów Instalacyjnych w Poznaniu). Kolejnym etapem współpracy był cykl spotkań i szkoleń z firmą Grohe na terenie Zespołu Szkół Budowlanych w Inowrocławiu. Uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach pokazowych - w specjalnie przygotowanej w tym celu ciężarówce. Młodzież wzięła także udział w eliminacjach od konkursu Word Skills Poland. Nasza szkoła przez cały rok współpracuje z firmą Grohe, czego dowodem są otrzymane podziękowania za zaangażowanie w kształcenie w branży instalacyjnej oraz grzewczej. W najbliższym czasie planowane jest rozszerzenie współpracy w szkole branżowej I stopnia, w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych. Kolejne spotkanie z przedstawicielami Grohe odbędzie się podczas wiosennych drzwi otwartych w szkole. Zapraszamy!
APEL Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas w roku. W tym przedświątecznym okresie w naszej szkole, jak co roku, odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W czwartkowe przedpołudnie 22 grudnia 2022 r. uczniowie naszej szkoły zaprezentowali niecodzienne widowisko, które wprowadziło nas w świąteczny nastrój. W tym pięknym i magicznym dniu wszystkie klasy spotkały się wraz z wychowawcami na wspólnej Wigilii. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
BERLIN – MIASTO WIELU KULTUR
 
16 grudnia 2022 roku grupa młodzieży naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Berlina. Po przyjeździe do stolicy Niemiec, zwiedzaliśmy zabytki tego pięknego miasta, m.in. Bramę Brandenburską, pomnik Holokaustu, Sony Center, Reichstag – siedzibę parlamentu niemieckiego, ulicę „Unter den Linden”. Główną atrakcją był Jarmark Bożonarodzeniowy, gdzie można było podziwiać oraz zakupić przeróżne ozdoby świąteczne, a także skosztować specjałów kuchni niemieckiej. Wycieczkę zorganizował Karol Marcysiak, a opiekę  nad uczniami podczas wycieczki sprawowali nauczyciele Sylwia Sztandur, Jagoda Skrzypińska oraz Piotr Hopcia. Wycieczka była bardzo udana, a spędzone razem chwile, będziemy bardzo miło wspominać. Wyjazd zorganizowany przy współpracy  pani Jolanty Dymel właściciela biura podróży „Jolka Tours”.
UCZENNICE „BUDOWLANKI” LAUREATKAMI KONKURSU LITERACKIEGO
15 grudnia 2022 r. w 2. Inowrocławskim Pułku Inżynieryjnym im. gen. Jakuba Jasińskiego miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Kto Ojczyźnie swej służy, sam sobie służy”. Tytuł laureata w kategorii proza otrzymała Julia Sala, uczennica klasy II a. Natomiast tytuł laureata w kategorii poezja przyznano Justynie Konwerskiej, uczennicy klasy I d. Oprócz tego wyróżnieniem doceniono Aleksandrę Szewczuk, uczennicę klasy I b, za utwór pt. „Tak aktualne…”. Młodzież, reprezentująca Zespół Szkół Budowlanych, napisała łącznie 4 wiersze oraz 2 opowiadania o tematyce patriotycznej, inspirowane słowami księdza Piotra Skargi. Osoby nagrodzone w konkursie wysłuchały także interpretacji głosowej swoich utworów w wykonaniu organizatorów, co było szczególną formą docenienia młodych artystów. Jesteśmy dumni z wszystkich naszych uczniów, którzy podjęli próby literackie. Zwycięzców do konkursu przygotowała pani Milena Leśniewska-Pulczyńska.
KONKURS SZACHOWY O „ ZŁOTĄ WIEŻĘ”  
W dniu  6 grudnia  2022 roku rozstrzygnięto konkurs szachowy o najlepszego szachistę 2022/2023 Zespołu Szkół Budowlanych w Inowrocławiu. Udział w rozgrywkach wzięło  17 uczniów ZSB. Konkurs rozegrany został w systemie „Szwajcarskim”. Rozegraliśmy 7 rund na  9-ciu  stanowiskach.
W kategorii chłopców najlepsze miejsca zajęli :
1.     Jakub Grześkowiak              7 pkt.             uczeń klasy IV C Technik Budownictwa
2.     Jakub Tański                        6 pkt.             uczeń klasy IV C  Technik Budownictwa
3.     Oleh Tabachnyi                    5 pkt.             uczeń klasy I A    Technik Budownictwa
W kategorii dziewcząt  najlepsze okazały się:  
1.     Dominika Gościnna       3 pkt.            uczennica IV B    Technik Geodeta
2.     Julita  Jabłońska          3 pkt.            uczennica II A     Technik Budownictwa
3.     Wiktoria Czajkowska    2,5 pkt.        uczennica  IIA     Technik Budownictwa
Uroczyste wręczenie nagród dla wszystkich uczestników odbędzie się podczas podsumowania I semestru. Organizatorem Turnieju o  „ZŁOTĄ WIEŻĘ”  było Szkolne Koło Szachowe  przy wsparciu Dyrektora Szkoły - Pana  Marcina Kulsa.
Jak zwykle pieczę sędziowską sprawował  Pan Piotr Czarnolewski
Puchary, dyplomy i nagrody dla  zwycięzców i pozostałych uczestników  ufundowały następujące firmy:
1.     P.U.B „BROSTER” M. Brodecki & M. Stec Spółka Jawna,  Janikowo, ul. Łączna 12/44
2.     KRISTECH”– Technika otworowa Waldemar Krysiński, Tupadły 72B, 88-100 Inowrocław
3.      PPUH  Włodzimierz Bäcker, ul. Kiełbasiewicza 12/44,  88-100 Inowrocław
4.     G’s Polska sp.z o.o. Stefanowo 1A, 88-180 Złotniki Kujawskie
5.     „ARTBUD” Czerkawscy  ul. Św. Ducha 115,  88-100 Inowrocław
6.     Firma P&P Piotr Hopcia Kłopot 5i, 88-100 Inowrocław
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w rozgrywkach.
DZIEŃ UCZNIA NA WESOŁO
1 grudnia w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Ucznia. Z tej okazji nauczyciele przygotowali wyjątkowy prezent dla młodzieży. Był nim występ artystyczny, nawiązujący do dwóch komedii: „Świętoszka” Moliera i „Zemsty” A. Fredry.  Mamy nadzieję, że przedstawienie bardzo zaskoczyło uczniów, którzy tego dnia mogli zobaczyć swoich nauczycieli w niecodziennych rolach i wspólnie spędzić czas w atmosferze dobrej zabawy. Występ artystyczny okazał się świetną niespodzianką oraz dostarczył wszystkim wielu wrażeń. Inną atrakcją dla młodzieży był mecz piłki siatkowej, rozegrany pomiędzy reprezentacją nauczycieli a drużyną uczennic. Grudzień zaczęliśmy nauką na wesoło!
NA JARMARKU PO KAMIENIE ?
W związku z odbywającymi się targami kamienia STONE 2022 na Międzynarodowych Targach w Poznaniu, 24 listopada grupa 21 uczniów z klasy I d (technik renowacji elementów architektury) i II a (technik budownictwa) wybrała się na wycieczkę, aby zapoznać się z maszynami do obróbki kamienia i rodzajami skał. Uczniowie mogli również zakupić pamiątki w postaci wisiorków i bransoletek ze szlachetnych kamieni. Przy okazji udało się nam odwiedzić największy w Poznaniu Jarmark Świąteczny, skosztować gorącej czekolady i utrwalić wizytę na zdjęciach, na tle kolorowych dekoracji. Nie obyło się bez przygód. Przed naszym przyjazdem do Poznania, zepsuła się trakcja kolejowa. Pociąg, który miał dojechać do celu w 1 godzinę i 9 minut, dojechał po 4 godzinach!
SZKOLNY KONKURS NA WIENIEC BOŻONARODZENIOWY
Przypominamy, że do 15 grudnia 2022 r. można przynosić wieńce bożonarodzeniowe na konkurs. Uczniowie, kształcący się w zawodzie technik architektury krajobrazu, już prezentują swoje prace na szkolnych wystawach. Czekamy na kolejne piękne kompozycje.
PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO UCZNIÓW KLAS IVC I IVD W "BUDOWLANCE"
LEKCJA HISTORII W NOWEJ ODSŁONIE
Uczeń klasy 1B Stanisław Sibora jako członek grupy rekonstrukcji historycznej przeprowadził "żywą lekcję" dla kolegów i koleżanek z klasy. Prowadzący, zaimponował szeroką wiedzą nt. umundurowania i uzbrojenia powstańców. Wszyscy słuchali z uwagą, pod koniec padły pytania, podsumowujące lekcję.

ZAMIŁOWANIE DO AUSTRALII, CZYLI KONKURS GEOGRAFICZNY W BUDOWLANCE !
 
Australia, a formalnie Związek Australijski, to państwo demokratyczne, położone na półkuli południowej, obejmujące kontynent Australia, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Stolicą kraju jest Canberra, a największym miastem Sydney. Australia to szóste pod względem powierzchni państwo świata i jedyne na świecie, obejmujące cały kontynent. Zamieszkuje ją 25 mln osób, z czego 2/3 populacji mieszka w pięciu największych metropoliach. Australia jest krajem wysoko rozwiniętym, ze społeczeństwem wielokulturowym. Wskaźnik rozwoju społecznego, który uwzględnia jakość życia, opiekę zdrowotną, przeciętną długość życia, poziom wykształcenia, w porównaniu z innymi państwami jest bardzo wysoki. Miasta australijskie są w światowej czołówce w dziedzinie życia kulturalnego. Między innymi z tych powodów w Zespole Szkół Budowlanych im. gen. Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu zorganizowany został konkurs „Krajobrazy Australii”. To już XXII edycja wewnątrzszkolnej rywalizacji młodzieży o tytuł pasjonata Australii i entuzjasty geografii. W tym roku szkolnym w konkursie wzięło udział 23 uczniów, kształcących się głównie w zawodach: technik geodeta, technik architektury krajobrazu i technik budownictwa. Zwycięzców do samego końca trudno było wytypować, a w czołówce znalazły się same kobiety.
 
Oto wyniki:
 
I miejsce – Julia Sala, kl. II a (technik budownictwa) - 39 pkt
 
II miejsce – Julia Ślizanowska, kl. IV b (technik architektury krajobrazu) - 38 pkt
 
III miejsce – Martyna Śmigielska, kl. III b (technik geodeta) - 36 pkt
 
Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom gorąco gratulujemy!
 
"W BUDOWLANCE JEST JAK W BAJCE"
Co roku  21 listopada, w rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W naszej szkole znamy i szanujemy prawa dzieci, a to ważne święto uczciliśmy radośnie pod hasłem „W Budowlance jest jak w bajce”, przebierając się za postaci z ulubionych bajek, bowiem nie od dziś wiadomo, że szkoła to nie tylko nauka i obowiązki, ale i wspólna oraz miła zabawa.
16 LISTOPADA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI
 Celem Dnia Tolerancji jest uwrażliwienie ludzi na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji oraz przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię, poglądy, stan zdrowia, status społeczny, czy wygląd. Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Klasy pierwsze technikum wykonały prace plastyczne, z których powstało DRZEWO TOLERANCJI.
 
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To ważne dla nas Święto, dlatego z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali program słowno-muzyczny. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały 123 lata niewoli, począwszy od dnia, kiedy nasza ojczyzna zniknęła z mapy Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, które wypełnione były walką o wyzwolenie, aż do dnia odzyskania upragnionej niepodległości. Szkoła przystąpiła również do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach o symbolicznej godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy.


DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POWIATU INOWROCŁAWSKIEGO
SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH W SZACHACH
4 listopada 2022 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Inowrocławiu odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Inowrocławskiego Szkół Ponadpodstawowych w Szachach. Do rozgrywek przystąpiły zespoły z inowrocławskich szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza, II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi, Zespołu Szkół Chemiczno-Elektronicznych im. Jana Pawła II, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Logistycznych, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespołu Szkół Budowlanych im. gen. Władysława Sikorskiego. W trakcie turnieju rozegranych zostało 7 rund, w systemie szwajcarskim, na 12 stanowiskach. Turniej sędziował pan Piotr Czarnolewski.
Wyniki:
I miejsce - drużyna II LO im. Marii Konopnickiej (12 punktów)
II miejsce - drużyna Zespołu Szkół Ekonomiczno-Logistycznych
III miejsce - drużyna III LO im. Królowej Jadwigi
Drużyna Zespołu Szkół Budowlanych zajęła V miejsce. „Budowlankę” reprezentowali: Joanna Lasota (II a), Wiktoria Czajkowska (II a), Jakub Tański (IV c), Jakub Grześkowiak (IV c), Szymon Szymański (IV d), Konrad Ciesielski (II a), Mikołaj Płóciennik (I a) oraz Oleh Tabachnyi (I a), który zaprezentował się bardzo dobrze i wygrał wszystkie rozgrywane partie.Organizatorem mistrzostw był Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu wraz ze Szkolnym Kołem Szachowym Zespołu Szkół Budowlanych w Inowrocławiu, którego opiekunem jest pan Piotr Hopcia.
PLASTYCZNY SUKCES UCZENNICY "BUDOWLANKI"

Uczennica klasy Id w zawodzie technik renowacji elementów architektury, Justyna Konwerska, została laureatką drugiego miejsca w wojewódzkim konkursie plastycznym na portret Mariana Rejewskiego. Wręczenie nagrody odbyło się podczas obchodów Dnia Mariana Rejewskiego z okazji 90. rocznicy złamania przez niego szyfru Enigmy.    

PAŹDZIERNIKOWE DRZWI OTWARTE W "BUDOWLANCE"

Dnia 21 października 2022 r. naszą szkołę odwiedziła młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika z Wierzchosławic. Uczniowie klas ósmych mogli w tym dniu zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną „Budowlanki”, jak również odbyć spacer po obiekcie naszej szkoły, przygotowany przez uczniów klasy III c (technik architektury krajobrazu). Ósmoklasiści mogli uczestniczyć w lekcjach prowadzonych przez nauczycieli „Budowlanki”, mieli również możliwość obejrzeć szkolne pracownie, charakterystyczne dla tego typu kształcenia. Było to już drugie w tym roku szkolnym spotkanie przygotowane przez ZSB dla uczniów klas ósmych. Drzwi Otwarte dają możliwość zainteresowania młodych ludzi interesującymi kierunkami edukacyjnymi w naszej szkole oraz pokazują pozytywny obraz kształcenia zawodowego w Polsce.

WSPÓŁPRACUJEMY:
BUDOWLANKA INOWROCŁAW 2022
TEL. +48 52 357 46 80 MAIL: SEKRETARIAT-ZSPNR5@O2.PL
Wróć do spisu treści